Jak wstąpić do zgromadzenia?

W poprzednim artykule powiedzieliśmy co nieco na temat warunków ubiegania się o wstąpienie do zgromadzenia zakonnego. W niniejszym artykule powiemy z kolei jak wstąpić do zakonu.

Jak powiedzieliśmy w poprzednim artykule, do ubiegania się o wstąpienie do zakonu żeńskiego mogą starać się nie tylko osoby posiadające wykształcenie wyższe, ale również podstawowe. Najważniejsza jest w tym przypadku szczególnie silna i trwała wiara oraz powołanie zakonne.

Oczywiście, nasze umiejętności oraz wiara będą sprawdzane podczas specjalnych rekolekcji oraz dni skupienia, organizowanych w poszczególnych klasztorach zarówno dla zakonnic jak i kandydatek na siostry. Co jednak należy zrobić, aby wstąpić do zgromadzenia zakonnego dla kobiet?

Po podjęciu decyzji o wstąpieniu do konkretnego klasztoru lub zakonu, kandydatka powinna osobiście odwiedzić zgromadzenie i porozmawiać z władzami zakonu. Podczas kilkudniowego pobytu kandydatka zapozna się również z codziennym życiem wspólnoty, wypełnionym zarówno modlitwami, jak i pracą na rzecz zgromadzenia, wiernych oraz potrzebujących, zależnie oczywiście od zasad i od klauzuli zakonu.

Warto w tym miejscu dodać, iż niektóre zakony planują wizyty kandydatek na siostry zakonne nawet na okres około dwóch tygodni, po których następuje ustalenie terminu wstąpienia do wspólnoty. Po tym czasie kandydatka rozpoczyna kilkumiesięczny, zazwyczaj półroczny postulat. Kolejnym krokiem jest włożenie habitu i welonu oraz rozpoczęcie oficjalnego nowicjatu kanonicznego, który trwa zazwyczaj około roku.

Jednakże na tym nie koniec prób wiary i powołania, ponieważ jeśli wiara i motywacja kandydatki jest silna, po pół roku od czasu rozpoczęcia nowicjatu możliwe będzie złożenie ślubów czasowych na rok. Śluby te odnawia się dwukrotnie podczas kolejnych lat posługi zakonnej. Śluby wieczyste można złożyć jednakże dopiero po pięciu latach od chwili wstąpienia do zgromadzenia. Wtedy to kandydatka ślubuje Bogu stałość, obyczaje monastyczne oraz posłuszeństwo wobec reguły zakonnej.

Aby zostać przyjętym do półrocznego postulatu zakonnego należy (po ukończeniu 18. roku życia) złożyć w zgromadzeniu podanie, własnoręczny życiorys, świadectwo chrztu oraz bierzmowania, świadectwa ukończenia szkół oraz odbywania zajęć z katechizacji oraz świadectwo zdrowia. Ponadto potrzebne będzie również zaświadczenie lub opinia księdza proboszcza rodzimej parafii oraz dwie fotografie legitymacyjne.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17048 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/jak-wstapic-do-zgromadzenia/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435