Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać zakonnicą?

Biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie coraz więcej polskich dziewcząt i młodych kobiet decyduje się na wstąpienie do zakonu żeńskiego, postanowiliśmy nieco przybliżyć wszelkie kwestie związane z powołaniem zakonnym oraz podpowiedzieć, jak zostać zakonnicą.

Niniejszy serwis powstał z myślą o osobach, w szczególności kobietach, pragnących w niedługim czasie wstąpić do zakonu żeńskiego lub klasztoru zamkniętego, w którym obowiązuje specjalna klauzula zakonna. W niniejszym artykule opowiemy zatem krok po kroku, jak zostać siostrą zakonną.

Oczywiście, staranie się o wstąpienie do zgromadzenia zakonnego muszą poprzedzać pewne sprawy formalne. Na początku należy przede wszystkim dokładnie przemyśleć, do jakiego zakonu chcemy wstąpić. Celem przybliżenia specyfiki poszczególnych zgromadzeń, w dalszej części serwisu przygotowaliśmy spis najważniejszych zakonów i klasztorów, w którym opisane są zarówno zasady jak i reguły regulujące zakonne życie codzienne w zgromadzeniu.

Po wybraniu odpowiedniego zgromadzenia z najbardziej odpowiadającymi nam zasadami, warto następnie odwiedzić konkretny zakon, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda życie codzienne zakonnic oraz osobiście porozmawiać z siostrą przełożoną lub przeoryszą, która wyjaśni wszelkie problematyczne kwestie i pomoże w asymilacji i integracji z innymi zakonnicami. W celu osobistego odwiedzenia zakonu lub klasztoru należy skontaktować się z odpowiednimi osobami i zaplanować wizytę, która może potrwać nawet kilka dni (warto pamiętać, iż zakon możemy odwiedzać dowolną ilość razy, zależnie od naszych osobistych potrzeb). Następnie, jeśli nasza decyzja o wstąpieniu do zgromadzenia zakonnego okaże się ostateczną, należy przygotować niezbędne dokumenty.

Warto przy tym pamiętać, iż większość polskich zakonów żeńskich wymaga od kandydatek posiadania minimum średniego wykształcenia, chociaż nierzadko można ubiegać się o przyjęcie na podstawie egzaminu maturalnego. Czasem nawet matura może okazać się wymogiem niekoniecznym. W Polsce możliwe jest ponadto wybranie studiów już po wstąpieniu do zgromadzenia (w takim przypadku to zakon wybiera uczelnię dla zakonnicy, pragnącej uzyskać wykształcenie wyższe).

Dodajmy jeszcze, iż katolickie autorytety oraz same siostry zakonne zgodnie twierdzą, iż posiadane wykształcenie w żadnym wypadku nie może przeszkodzić w ubieganiu się o wstąpienie do zgromadzenia. Najważniejsze jest przede wszystkim szczerze powołanie zakonne, które jest wymogiem koniecznym do przyjęcia zakonnicy do zgromadzenia.

Oczywiście, zakonnice będą regularnie poddawane następnie próbom wiary w postaci chociażby rekolekcji czy dni skupienia, jednakże nie muszą po wstąpieniu do zgromadzenia ukończyć seminarium duchownego, tak jak wymagane jest to w przypadku księży i zakonników. Widzimy zatem wyraźnie, iż wstąpienie do polskiego zakonu żeńskiego nie jest wcale trudne, zaś proces przygotowania wymaga przede wszystkim szczerych chęci.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17789 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/jakie-warunki-trzeba-spelnic-zeby-zostac-zakonnica/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679 in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435