Oryginalny habit i welon zakonny

Wstąpienie do zgromadzenia zakonnego wiąże się z wypełnianiem wielu obowiązków, narzuconych przez klauzulę określonego klasztoru. Niezależnie od reguły zakonnej, każda członkini zgromadzenia ma obowiązek noszenia odpowiedniej odzieży, którą najczęściej stanowi habit i welon.

Mimo, że w każdym zakonie żeńskim lub męskim członkowie wspólnoty zobowiązani są do noszenia specjalnego habitu, zależnie od wybranego zakonu mogą one znacznie różnić się między sobą. Inne habity noszą księża i zakonnicy, inne – siostry zakonne i mniszki z klasztorów zamkniętych.

Habit, składający się zazwyczaj z sukni lub płaszcza oraz szkaplerza, pasa bądź sznura (tak zwany cingulum) ma nie tyko stanowić codzienną odzież, wyróżniającą członków określonej wspólnoty. Poprzez złożenie ślubów posłuszeństwa i ubóstwa, habit może stanowić też jedyną, materialną rzecz, posiadaną przez członka zakonu (mowa tu szczególnie o restrykcyjnych zakonach klauzurowych, których członkowie wyrzekają się dóbr materialnych oraz kontaktów ze światem zewnętrznym).

Najczęściej elementem wyróżniającym habity konkretnych zgromadzeń zakonnych są różnego rodzaju nakrycia głowy – kaptury, czepce czy welony, spotykane oczywiście głównie w klasztorach żeńskich. Celem ułatwienia Państwu rozpoznawania poszczególnych polskich zgromadzeń, przygotowaliśmy spis tradycyjnych habitów, odpowiadających konkretnym zakonom.

Benedyktynki noszą czarne habity o szerokich rękawach, dodatkowo szary szkaplerz oraz czary welon, doczepiany do białego kaptura, który okrywa podbródek oraz czoło.

Dominikanki noszą biały habit ze szkaplerzem w takim samym kolorze, biały kaptur, czarny welon (podobny do benedyktyńskiego) oraz czarny płaszcz.

Karmelitanki bose wkładają na co dzień długie, brązowe habity o szerokich rękawach, które przepasane są skórzanym pasem. Szkaplerze karmelitanek są białe, zaś welon czarny. Na taki stój nierzadko zakłada się również biały płaszcz (podczas najważniejszych uroczystości). U pasa zakonnice noszą również niewielki krzyżyk.

Norbertanki ubierają się na biało oraz wkładają obszerny kaptur, który zakrywa piersi i podbródek. Na kapturze znajdują się ponadto dwa wąskie welony – biały i czarny.

Klaryski noszą popielate habity ze sznurem, biały kaptur wycięty na piersiach w kształt karo, na który wkładają czarny welon.

Szarytki dawniej nosiły spódnice, czarny kaftan i fartuch z dopiętym różańcem. Dziś natomiast wkładają granatowe habity, sięgające połowy łydki oraz granatowe welony sięgające ramion.

Urszulanki wkładają jako habit czarne suknie zapinane w przedniej części na haftki, o wąskich rękawach. Habit taki przepasają dodatkowo wełnianym sznurem i noszą białe chusty oraz biały lub czarny welon.

Wizytki z kolei zakładają na co dzień czarne habity z szerokimi rękawami, które przepasają pasem z sukna, na głowach zaś noszą czarne czepki i czarne welony. Ramiona okrywają zaś nierzadko białym karczkiem, pod którym noszą zamocowany na wstędze krzyżyk.