Pierwsze polskie zgromadzenia

Obecnie w Polsce funkcjonuje mnóstwo zakonów żeńskich i męskich o różnorodnych zasadach i regułach klasztornych. Niektóre z działających dziś w naszym kraju zgromadzeń posiada bardzo bogatą historię i tradycję, o której opowiemy w niniejszym artykule.

Wiele z obecnie działających w Polsce zgromadzeń zakonnych przywędrowało tutaj podczas wieków naszej burzliwej historii. Niektóre zgromadzenia powstawały jednakże wyłącznie na terenie Polski i nie rozprzestrzeniły się w inne miejsca na świecie. W niniejszym rozdziale skupimy się więc na przybliżeniu Państwu najstarszych żeńskich klasztorów, funkcjonujących do dziś na terenie Polski.

Typowym, wyłącznie polskim zakonem żeńskim są znane nam wszystkim z pewnością Siostry Bernardynki (Mniszki Trzeciego Zakonu Regularnego świętego Franciszka z Asyżu). Obecnie na terenie naszego kraju znajduje się 9 domów zakonnych Bernardynek, które łącznie liczą około 200 zakonnic w miejscowościach: Chęciny, Brzeziny, Łowicz, Warta oraz w Krakowie, Łodzi i Wieluniu.

Najwięcej zakonów i zgromadzeń powstawało na terytorium Polski w średniowieczu. Już od X-XI wieku zaczęli pojawiać się u nas Benedyktyni, Kanonicy Luterańscy oraz Cystersi. Natomiast pierwszymi zakonami żeńskimi w Polsce były Dominikanki, czyli Zgromadzenie Sióstr świętego Dominika. Obecnie zakon mieści się w Krakowie i zajmuje się niesieniem posługi duszpasterskiej i apostolskiej, pomocą potrzebującym oraz edukacją w najbliższym otoczeniu.

Jednym z pierwszych polskich zgromadzeń zakonnych są również Siostry Franciszkanki, które obecnie mogą zajmować się zarówno posługą misyjną jak i edukacyjną wobec dzieci i młodzieży. Niektóre żeńskie zgromadzenia franciszkańskie niosą również pomoc osobom chorym i pracują na przykład w szpitalach lub hospicjach.

Ważnym przykładem tradycyjnego, polskiego zakonu żeńskiego o długiej historii jest również zgromadzenie Sióstr Klarysek, żyjące w ścisłej klauzurze po dzień dzisiejszy. Ich powołanie wyraża się w adoracyjnym skupieniu i kontemplacji Eucharystii. Obecnie Klaryski noszą charakterystyczne habity w szarym kolorze, przepasane sznurem oraz posiadające białe kaptury z czarnym welonem.

W XIV wieku na terytorium Polski pojawili się również Paulini, którzy w niedługim czasie osiedli na Jasnej Górze. Z tego też względu kojarzeni są z najstarszymi zgromadzeniami zakonnymi w naszym kraju. Celem tegoż zakonu jest przede wszystkim kontemplacja, pokuta i modlitwa oraz rozpowszechnianie kultu maryjnego.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16951 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/pierwsze-polskie-zgromadzenia/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdow in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435