Rekolekcje i dni skupienia dla kandydatek

Obecnie w Polsce funkcjonuje całe mnóstwo zakonów żeńskich i męskich, zaś coraz więcej osób decyduje się na wstąpienie do zgromadzenia zakonnego, ponieważ odczuwają silne powołanie.

Celem przybliżenia Państwu, i to nie tylko kandydatkom ubiegającym się o przyjęcie do wybranego zakonu żeńskiego, ale również wszystkim tym, których interesuje codzienne życie w klasztorze, postanowiliśmy nieco przybliżyć najważniejsze kwestie, związane z często organizowanymi w zgromadzeniach tematycznymi rekolekcjami i dniami skupienia, przeznaczonych zarówno dla zakonnic z długoletnią posługą jak i dla nowicjuszek i kandydatek na siostry zakonne.

Oczywiście, zależnie od określonej reguły klasztoru lub zakonu rekolekcje organizowane są zgodnie z regulaminem i tematem. Z zasady powinny w nich uczestniczyć wszystkie siostry zakonne, zarówno przełożone jak i nowicjuszki. Takie szczególne dni są zazwyczaj okazją nie tylko do głębszego przemyślenia swojego powołania oraz solidności własnej wiary, ale również możliwością wymiany spostrzeżeń z władzami zgromadzenia oraz ciekawymi, nierzadko zapraszanymi na nie osobistościami i autorytetami Kościoła.

Nierzadko rekolekcje lub dni skupienia organizuje się również poza konkretnym zakonem. Często zgromadzenia żeńskie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach i kursach z udziałem znanych księży, zakonników czy przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Jest to więc również okazja do poznania nowych, ciekawych i inspirujących ludzi.

Podczas organizowanych w klasztorach i zakonach żeńskich rekolekcji oraz dni skupienia nierzadko porusza się tematy związane nie tylko z wiarą czy powołaniem zakonnym lub kapłańskim, ale również odnoszące się do służby innym ludziom oraz zgromadzeniu. Często tematami takich zjazdów i prób mogą być również konkretne reguły zakonne, których przestrzegać muszą poszczególne zgromadzenia.

Warto również w tym miejscu dodać, iż nierzadko rekolekcje dla kandydatek na siostry zakonne oraz nowicjuszek  kończone są specjalnymi testami, podczas których sprawdza się nie tylko wiedzę ale i powołanie zakonnic. Egzaminy takie mogą stanowić także solidną podstawę do przedłużenia nowicjatu lub przyspieszenia złożenia ślubów posłuszeństwa (o tym mówiliśmy już w poprzednich artykułach – o warunkach, które należy spełnić, by ubiegać się o wstąpienie do zakonu żeńskiego).


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 16950 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/rekolekcje-i-dni-skupienia-dla-kandydatek/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/xsv/public_html/151.pl/wp-includes/load.php(679): do_act in /home/xsv/public_html/151.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435